BİZ KİMİZ

Eğlen Bilim olarak 2008 yılından bugüne anaokulu, ilkokul ve ortaokul seviyesinde, müfredatı destekleyici bilimsel atölyeler ve deney gösterileri yapıyoruz. Bu etkinliklerde farklı konu ve temalarda temel bilimsel kavramları interaktif, teatral, merak uyandırıcı bir biçimde sunuyoruz ve temalarımızı işbirliği yapılan kurumlarla ortak görüş alışverişi doğrultusunda her geçen gün yeniliyoruz.

Eğlen Bilim öğretmen, mühendis ve sanatçılardan oluşan ekibi ile hazırladığı eğitimlerin içeriğini kendisi üretmektedir ve bu konuda Türkiye’de “ilk”tir.

Misyonumuz ülke gençlerinin bu etkinlikler yardımıyla bilimin eğlenceli yüzü ile tanışması ve böylece bilimsel düşünme yöntemini hayatlarına dahil edebilmeleridir.

Eğlen Bilim bugüne dek Türkiye’de yaklaşık 70’e yakın şehir gezdi ve çeşitli projeler kapsamında yaklaşık 150.000 öğrenci ile buluşarak yüz yüze bilim etkinlikleri gerçekleştirdi. İstanbul’dan tüm ülkeye faaliyet gerçekleştiren Eğlen Bilim, 2017 senesinde İzmir’de de ofis açtı. 

Eğlen Bilim’in başlıca hizmetleri:

  • Anaokulu / İlkokul /Ortaokul STEM Atölyeleri
  • Tematik Bilim Şovları
  • Fen & Teknoloji Kulüp Çalışmaları
  • Yaz / Kış Bilim Kampları
  • Kurumsal Projeler
  • Eğitmen Eğitimleri
  • Bilim Şenlikleri
  • Doğum Günü Şovları

Dünden Bugüne…

Eğlen Bilim 2007 yılında İTÜ Bilim Merkezi’nin kuruluşunda yer almıştır ve yaklaşık 10 sene boyunca Bilim Merkezi’nde hafta içi STEM Eğitimleri ve Bilim Gösterileri, yaz ve kış tatillerinde de Bilim Kampları düzenlemiştir. Ayrıca tüm ülkede, özel şirketler, AVM, Belediye, Sivil Toplum Örgütleri gibi pek çok kurum ve kuruluşa da ihtiyaca özel hizmet, proje ve etkinlik tasarlamış ve yürütmüştür.

Eğlen Bilim ekibi Avrupa’da bir çok bilim festivalinin aktif katılımcısı olup, İtalya Cenova Bilim Festivali ve Perugia L’isola di Einstein Bilim Festivalleri’nde Türkiye adına etkinlikler düzenlemiş, festival eğitmenlerine bilim iletişimi eğitimleri vermiştir.

EĞLEN BİLİM KURUCULARI

Onur Berk Arslanoğlu 

1983’te Trabzon’da doğdu. 2007 yılında İTÜ Makine Mühendisliği bölümünden, sonrasında Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri master programından mezun oldu. Aynı yıl British Council’in düzenlediği ve Kanal D’den canlı yayınlanan “Bilim Elçileri Yarışması”nda Türkiye 3.lüğü kazandı. Ardından İngiltere’de çeşitli bilim festivallerine katıldı. İtalya’da “EASE Bilim İletişimi Akademisi”nde “bilim sunuculuğu” eğitimi gördü ve Cenova Bilim Festivali’nde “bilim tiyatrosu” eğitimleri verdi. 2008 yılında NTV’de “Yeşil Ekran” süresince bilim televizyonculuğu üzerine çalıştı. TRT Okul’da 2014’te yayınlanan “Okuldaki Mucit” bilim programının editörlüğünü üstlendi. “Eğlen Bilim”in kurucularından ve Cenova Bilim Festivali eğitmenlerindendir. 10 yıldır profesyonel tiyatro yapıyor.

Ozan Erbak

1981’de İstanbul’da doğdu. İTÜ’den 2005 yılında mezun olduktan sonra Kadir Has Üniversitesi Yönetmenlik bölümünde yüksek lisansını tamamladı. İTÜ Bilim Merkezi’nin kuruluşunda yer aldı ve buradaki çeşitli atölyelerin yürütücülüğünü üstlendi. Tiyatro ile ilgilendiği süre boyunca çeşitli liselerde ve şirketlerde tiyatro eğitimi verdi. “Eğlen Bilim”in kurucularından ve aynı zamanda etkinliklerin teatral direktörlüğünü üstlenmektedir.