Eğlen Bilim: Haziran Bülteni
bulten_footer
 
 
 
 

EĞLEN BİLİM - HAZİRAN BÜLTENİ

 
 
 
 
 
İTÜ Bilim Merkezi “Yaz Bilim Okulları” Devam Ediyor
Bilimsel Eğlence Fabrikası Çalışmaya Devam Ediyor!
 
flyer
 
besyildiz

23 Haziran'da başlayan yaz okulu tüm hızıyla devam ediyor. 7-11 yaş grubu için 4 haftalık program, 4-6 yaş grubu için ise 2 haftalık program halinde ilerleyen yaz okuluna haftalık bazda kayıt olmak da mümkün. Yaz tatili süresince hafta içi her gün sabah 10:00-16:00 saatleri arasında düzenlenen yaz okulu, Eğlen-Bilim ekibi ve İTÜ Bilim Merkezi tarafından birlikte gerçekleştiriliyor. Detaylı bilgi için tıklayın.

Kayıt için:

Nurçin Bozkurt -Eğitim Koordinatörü

email: bilimokullari@itu.edu.tr

Tel: 05548888913 – 02122516013

www.eglenbilim.com.tr 

 
 
 
 
 
go1

İTÜ Bilim Merkezi Yaz Okulları’nda Go Dersleri

Bu sene yepyeni bir etkinlik olarak yaz okulu kapsamında çocuklar Go dersleri alıyorlar. İstanbul Go Okulu kurucusu Mehmet Emin Barsbey’in eğitmenliğini üstlendiği dersler 4-6 ve 7-11 yaş grubu seviyesinde devam ediyor. Galatasaray Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu olan Barsbey, 2. ve 3. Güney Kore Başbakanlık Kupası’nda Türkiye’yi temsil etmiş, 51. ve 52. Avrupa Go Kongreleri ile 21. ABD Go Kongresi’ne katılmıştır. Bir dönem Go Dergisi editörlüğünü ve Açık Radyo’da zeka ve şans oyunları üstüne yayınlanan Oyun İçinde Oyun programının yapımcılığını ve sunuculuğunu sürdürmüştür.

Mehmet  Emin Barsbay ile Go hakkında konuştuk.

- Go'nun Çocuklar üzerindeki faydaları nedir? 

Go oynamak için dikkatinizi tahta üzerinde toplamanız ve elinizden geldiğince gelecek hamleleri zihninizde canlandırmanız gerekir. Dolayısıyla Go oynamak kaçınılmaz bir şekilde çocuğun dikkatini ve analitik düşünme yeteneklerini geliştirir. "Sabır" sadece dikkatle ilgili olarak değil, taktiksel olarak da önemli bir kavramdır. Doğru hamleyi doğru zamanda yapmak gerekir. Vaktinden önce esir alınan taşlar bizi daha büyük bir kazançtan edebilir. Dolayısıyla Go oynamak hazzı ertelemeyi de geliştirir.

 
 
gotahta

- Çocukların Go ile ilişkisi nasıl?

Hesaplama, strateji, çoklu düşünce gibi becerileri ders formatında ya da sadece egzersizler üzerinden çocuklara aktarmak biraz zor olabilirdi. Ama Go'nun bir oyun olması bizim işimizi kolaylaştırıyor, "oyun" çocuklar için çoğunlukla heyecan uyandıran bir kelime. Dolayısıyla ağır sayılabilecek bir içeriği ön yargılara takılmadan ve oyun üzerinden aktarma şansımız oluyor. Tabi burada eğitmen-çocuk ilişkisi de belirleyici. Aynı hamle ve stratejileri sıkıcı ve ağır bir dille de aktarmaya çalışabilirsiniz ya da daha eğlenceli ve çocuklara hitap eden bir dil üzerinden de. Yıllar içerisinde ikinci dili geliştirmeyi ve çocuklarla daha güçlü bir iletişim kurmayı başarabildiğimizi düşünüyorum. 

- Aileler çocuklarında ne gibi değişimler ya da gelişmeler gözlemleyebilirler?

İlk hamleyi yaptığınız andan itibaren kazanımlarınız başlar ancak ailelerin gözle görülür bir değişiklik fark edebilmeleri için Go'ya zaman ayırmak gerekir. Go içine girmesi çok kolay bir oyun değil ancak girdikçe de etkisi katlanarak artar. Bizimle devamlı çalışan öğrencilerimizin ailelerinden onların daha sabırlı, mağlubiyeti de galibiyet gibi kabullenebilen ve daha saygılı öğrenciler haline geldiklerini duyuyoruz ve kendimiz de gözlemliyoruz. Go oynarken sadece bir oyun oynamış olmaz aynı zamanda tevazu ve rakibe saygı gibi değerleri baş tacı eden geleneğin parçası olmaya başlarız.

Mehmet emin Barsbay hakkında bilgi: Galatasaray Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu olan Barsbey, 2. ve 3. Güney Kore Başbakanlık Kupası’nda Türkiye’yi temsil etmiş, 51. ve 52. Avrupa Go Kongreleri ile 21. ABD Go Kongresi’ne katılmıştır. Bir dönem Go Dergisi editörlüğünü ve Açık Radyo’da zeka ve şans oyunları üstüne yayınlanan Oyun İçinde Oyun programının yapımcılığını ve sunuculuğunu sürdürmüştür.

 

 
 
ritmhoca

İTÜ Bilim Merkezi Yaz Okulları’nda Ritim Dersleri

Ritim Dersi İçeriği  Hakkında - Hilal Özcan sorularmızı yanıtladı:

4-6 yaş erken çocukluk dönemi

Her şeyden önce dinleme alışkanlığı kazandırmak ve müziğin en temel ögesi olan ritimi oyun yöntemi ile eğlenceli bir şekilde anlatıyoruz. Müzik sanatına giriş yaparken enstrüman ve müzik teori bilgileri ile çocukları sıkmadan, çocukların eğlenerek öğrenmelerini sağlıyoruz. Bu çalışmaları yaparken Yaratıcı Drama, Orff yaklaşımı ve beden müziği alanlarından destek alarak derslerimizi planlamaktayız. 

Gelişim açısından: 

Bilişsel Gelişim: Müzik enstrümanlarını tanımak, çeşitli ülkeler ve müzikleri hakkında bilgi edinmek 

Duyuşsal Gelişim: Ritim duyusunu, işitme ve dokunma duyusu 

Fiziksel Gelişim: Küçük kas gelişimi 

Motor Gelişimi: El-Göz koordinasyonu, Dil ve kulak koordinasyonu 

Devinimsel Gelişim: Beden müziği ile eller ve ayaklarla bedenine vuruşlar yaparak ritim tutma

Erken Çocukluk döneminde özgüven, konsantrasyon ve adaptasyon grup halinde yapılan ritim  çalışmalarıyla pekişir, gelişir.

Bu çalışmalar her çocuk için çok eğlenceli ve önemli bir çalışmadır. İşitme engeli olan hiperaktif, konsantrasyon problemleri yaşayan çocuklarda ritim terapi çalışmaları özel yöntem ve teknikleriyle özel eğitim gerektiren çocuk merkezlerinde yapılmaktadır.

7-12 Yaş 

Grup çalışması olarak yapılmaktadır. Çeşitli ritim enstrümanlarının tanıtılarak çalış şekilleri öğrenilir.

  • Temel ritim kalıpları ile ritim kompoziyonları çalışılır. 

  • Grup içi uyum-iletişim-konsantrasyon gelişimini içeren ritmik oyunlar oynanır. 

  • Çeşitli ülkelerin ve Türkiyenin etnik ritim kalıpları öğretilir. 

  • Beden müziği çalışmaları ile sağ-sol beyin gelişimi ve el-göz koordinasyon gelişimi desteklenir.

  • Grup içinde yapılan bireysel performanslarla özgüveni destekleyici ritmik oyunlar oynanır.

  • Grup içinde takip, dinleme, gözlemleme, taklit yetenekleri desteklenir.

  • Ritim duyusunu geliştirmek kişinin  uyum, dinleme ve zamanı kontrol etme yönlerini geliştirir.

  • Derslerimizde önceliğimiz Müzikte yer alan temel ritim kalıplarını, çeşitli ritim enstrümanları ile grup halinde yapılan çalışmalarla öğretmektir. Müzik dinleme alışkanlığı kazandırmak ve mutlu bireyler olmalarını sağlamaktır.

 
 

İTÜ YAZ BİLİM OKULLARI ATÖLYE ÖRNEKLERİ

 
 
elektronik

Elektronik Atölyesi

Tıpkı birer elektronik mühendisi gibi çalışıyor, devreler tasarlıyor, oyuncaklar geliştiriyor ve projelerimizle elektronik dünyasına dev bir adım atıyoruz!

 

 

 
 
ucak

Model Uçak Atölyeleri

Mode Uçak hobisi, öğrencilerin hayat boyu severek devam edebilecekleri, motor becerilerinin yanı sıra analitik düşünme, takım olma, zaman yönetimi, amaca odaklanma gibi yetilerini de geliştirebilecekleri bir ilgi alanıdır. Eğlen Bilim - Model Uçak Atölyesi'nde uçmayı yeniden keşfediyor, uçan bir makineyi baştan tasarlıyoruz. Parçalar birleşiyor, modeller oluşuyor. Üstelik herkesin yaptığı uçaklar sonunda kendisinde kalıyor!..  Dilerlerse anne ve babalar da çocuklarına eşlik ediyor ya da kendileri de yapabiliyorlar. Bu atölye, küçük büyük herkes için!

 
 

Arkeoloji Atölyeleri

Fosil modeli yapılarak kavram ile uygulamalı olarak tanışılır. Arkeolojik kazı yapılarak gömülü nesneler çıkarılır. Tümleme Çıkarılan nesneler tümlenerek nesneler yeniden oluşturulur.

 

 

 
 

EĞLEN BİLİM'den okullara yaz okulu bilim dersleri desteği!

 
 

itu_anaokulu-2

Eğlen Bilim olarak, İTÜ Geliştirme Vakfı Özel Beylerbeyi İlkokulu'nun yaz okulu bilim derslerini İTÜ Bilm Merkezi ile birlikte yürüttük. Üç ayrı seviyede gerçekleştirilen eğitim sonucunda ayrıca sertifika törenimiz gerçekleştirildi ve öğrencilere mezuniyet sertifikaları verildi.

 
 

İTÜ Yaz Bilim Okulları Boyunca Gezilen Müze ve Merkezler

 
 
arkmuze1

ARKEOLOJİ MÜZESİ

 

 

 
 
turmepa2

TÜRMEPA

 

 
 
dsc_0015

HAVACILIK MÜZESİ

 

 
 
itu_mekatronik-2

İTÜ MEKATRONİK GEZİSİ

 

 

 
 
itu2

İTÜ BİLİM MERKEZİ GEZİSİ

 

 
 
bitki

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi Gezi 

 
 
 
 
 
 
 
 

KISA... KISA... KISA...

 
 
eglence_bilimsel

Doğum Günü kutlamaları bilimsel bir şölene dönüyor: Doğum Günü Gösterileri

Eğer siz de partilerinizde palyaçolardan daha fazlasını görmek istiyorsanız, bir de bilimsel eğlence destekli doğum günü partilerimizi deneyin. Doğum günü partilerinize katılıyor ve bu kutlamanızı sizin seçeceğiniz aktivitelerimiz ile bilimsel bir şölene çeviriyoruz.

İster bilim şovlarımızı isterseniz bilim atölyelerimizi seçerek çocuğunuza heyecan, merak ve mutluluk dolu bir doğum günü hediye edebilirsiniz. Çocuğunuz yeni yaşında hayata daha merak ve ilgi dolu gözlerle baksın. Sadece çocukların değil büyüklerin de ilgisini çeken doğum günü gösterileri partinizi daha da unutulmaz kılacak.  devamı 

 
 
bayram

Ramazan Bayramınız kutlu olsun!

Sevdiklerinizle mutlu ve sağlıklı bir bayram geçirmenizi dileriz!

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
bulten_vimeo

Eğlen Bilim, Bilim Atölyeleri, Bilim Gösterileri, televizyon program örnekleri ve daha fazlası...

https://vimeo.com/67196842

 
 
 
 
 
 
 
 

İTÜ Bilim Merkezi

Adres
İTÜ Bilim Merkezi İTÜ Taşkışla kampüsü Beyoğlu/ İstanbul

Telefon
İTÜ Bilim Merkezi: 0 212 251 60 13

Web

www.eglenbilim.com.tr

E-posta
iletisim@eglenbilim.com.tr

 
bulten_footer