Bilim Şenlikleri

fen_ekinlik

Eğlen Bilim olarak Türkiye çapında bilim festivallerinde yer alıyoruz.

GEÇMİŞ FESTİVALLERDEN ÖRNEKLER:

Meraklı Zihinler Bilim Şenliği 15-16-17 Ekim tarihlerinde sizlerle buluşuyor!

Bilim Şenliği ile bilime ilgi duyan, amatör ve profesyonel tüm bilim severlerin keşif ve icatlarını sergilemek, bilime ilgi duymayan kişilerin dikkatini çekerek toplumda bilim kültürü oluşturmak adına merak uyandırarak toplumun bilime ve fene olan ilgisini arttırmak amaçlanmaktadır.

Bilim Şenliği kapsamında, teatral ve görsel açıdan zengin toplumun her kesimine hitap eden bilim gösterileri, öğrencilerin yaparak yaşayarak bilimi öğrenme şansı yakalayacağı tematik atölye çalışmaları, etkinliğin konsepti dahilinde üretilen projelerin sergileneceği proje standları, güneş, hidrojen ve elektirik enerjili araçlar, alanında uzman amatör ve profesyonellerin ziyaretçiler ile bilim söyleşileri İTÜ Bilim Merkezi, Okçular Vakfı Konferans Salonu ve Beyoğlu Belediyesi’nin tahsis edeceği TRT Otoparkına kurulacak stand ve sahne alanında gerçekleştirilecektir.

Proje hedef kitlesi İstanbul’da yaşayan 7’den 77’ye tüm halktır. Ancak özellikli hedef kitle, meslek yönlendirmesinden bir adım öncesi olarak nitelendirebileceğimiz 7 – 14 yaş grubudur.

15-17 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek olan şenlik kapsamında etkinlikler 3 gün boyunca gerçekleştirilecektir. Şenlik okul gruplarının rahatça programlarına alabilmesi için Perşembe ve Cuma ve ailelerle çocukların beraberce bilim alanında deneyim kazanmaları için ise cumartesi günü uygulanacaktır.

Şenlik Etkinlikleri şöyledir:

İTÜ Bilim Merkezi gezisi:

1.500 m2’lik kapalı ve 3.500 m2’lik açık alana sahip olan merkezde optik yanılsama, mekanik, elektrik, uzay, matematik, akışkanlar dinamiği, ses ve titreşim tematik alanlarından yaklaşık 90 birim bulunmaktadır. Merkez’de 140 izleyici kapasiteli bir de konferans salonu ve ziyaretçilerin serbestçe yararlanabilecekleri bir kütüphane vardır.

Tematik Bilim Atölyeleri:
Tematik Bilim Atölyeleri çocukların bilime dokunabildikleri, uygulamalı olarak düzenek ve içerik geliştirebildikleri etkinliklerdir. Atölye programları, öğrencilerin okul derslerine ilgilerini arttırmakta, interaktif etkinlikler aracılığı ile kendilerini ve takım bilincini geliştirmelerini sağlamakta, merak ve keşfetme duygularını uyandırmaktadır.

Bilim Gösterileri:
Bilim temalı profesör karakterlerinin sahne showları ile görsel özellikleri yüksek katılımcıların bilimi sevmeleri ve merak uyandırmalarını hedefleyen interaktif Hava ve girdap ile Ses ve Titreşim gösterileri günde 2 kez olmak üzere toplamda 6 defa gerçekleştirilecektir.

Bilim Sohbetleri:
Bilim Konuşmaları; bilime ilgi duyan, aklında sorular olan ve akademisyenleri bu sorular ile şaşırtmak isteyen katılımcılarımıza yönelik tasarladığımız etkinliklerdir. Şenlik boyunca alanlarında uzmanlar tarafından yürütülen oturumlarda “Doğa, astronomi, botanik, çevre, geri dönüşüm, yenilenebilir enerji, çevrebilim vb.” konularına ait bir çok soruya yanıt aranacak. Bilim adamları ile toplum arasında bir köprü oluşturma görevi üstlenen etkinlikte birçok farklı oturum planlanmaktadır. Bu etkinliklerinin içerikleri İstanbul yer alan üniversitelerin akademisyenleri ile oluşturulacaktır.

Zeka oyunları:
Zeka oyunları, çocukların eğlenirken zekasını geliştirmesi, zihnini açması ve yeni şeyler öğrenmesi için hazırlanmış oyunlarıdır. Bu etkinlik kapsamında farklı yaş gruplarının farklı kazanımlarına hitap eden zeka oyunları öğretilecek ve oynatılacaktır. Zeka oyunları etkinliğine 1.080 öğrenci katılacaktır.

Standlar:
Bilim, Doğa, Teknoloji, Tasarım, Kültür, Sanat vb. alanlarında yenilikçi yaklaşımlar içerinde yapılan etkinliklerini sunmak isteyen kurum, vakıf, dernek ve diğer kuruluşların belirlenen konsept kapsamında katkıda bulunacaklardır.
Bunlara EK OLARAK:
• İTÜ Güneş Arabası
• İTÜ Robotları
• Zihni Sinir Projeleri
• Tübitak
• Mindball
• Smartkids
• Ebru Sanatı
• Satranç köşesi
• İTÜ Teknokentte bulunan şirketler
• Lokman hekim vakfı
• Çekül
• Tema
• İTÜ Öğrenci Klüpleri
• Türkiye Bilim Merkezleri
• Bilim, doğa, teknoloji, tasarım, kültür, sanat vb alanlarında yenilikçi yaklaşımlar içerisinde yapılan etkinliklerini sunmak isteyen kurum, vakıf, dernek ve diğer kuruluşlar yer alabilir.
[zilla_one_half]

BURSA BİLİM FESTİVALİ – 2016

http://www.bursabilimsenligi.org/

KONYA BİLİM FESTİVALİ

video_01
İzlemek için tıklayın…[/zilla_one_half][zilla_one_half_last]

BURSA BİLİM FESTİVALİ

video02
İzlemek için tıklayın..[/zilla_one_half_last]

Şimdiye kadar yer aldığımız festivaller:

2008 Avrupa Bilim Eğlence Günü – İTÜ & EBİLTEM EGE Üniv.

2009 Avrupa Bilim Eğlence Günü – TÜBİTAK & Bilkent Üniv.

2011 Avrupa Bilim Eğlence Günü – Koç Üniversitesi

2012 Avrupa Bilim Eğlence Günü – İzmir Fuarı

2012 Mayıs Bursa Bilim Şenliği

2012 Ekim “Genova Festival della Scienza” (Cenova Bilim Şenliği) – İTALYA

2013 Nisan İzmit Çocuk Şenliği

2013 Mayıs Bursa Bilim Şenliği

2013 Mayıs Konya Bilim Şenliği

2016 Bursa Bilim Şenliği 

2016 – 5. Türk Hava Yolları Bursa Bilim Şenliği 6-7-8 Mayıs 2016  http://www.bursabilimsenligi.org/